Úvodní stránka > O VINAŘSTVÍ

O VINAŘSTVÍ

Vznik vinařství

Vznik myšlenky vinařství Baraque se pojí s jedním all-inclusive pobytem v Egyptě. Tehdy jsme s údivem sledovali, jak obsluha u baru „vyrábí“ růžové víno tak, že slévá mizerné bílé s ještě horším červeným. Kladli jsme si otázku, zda jsme z osazenstva hotelu jediní, kdo se nad tím pozastavuje. 

Vzhledem k tomu, že se sňatkem Františka a Lenky v roce spojily dvě vinařské rodiny, byl k nápadu založit vlastní vinařství už jen krůček. Právě na svatební cestě jsme se shodli, že přece nezáleží na tom, jestli člověk vínu  rozumí nebo ne – každý by měl pít dobré víno. A s tím také k vínu od začátku přistupujeme.

V té době jsme víno vyrábě na Vrbici, v bývalé „maštali“ staré zemědělské usedlosti po pradědečkovi Lenky, Jakubu Machovském. Chlapi tehdy chodili víno dělat „na barák“, a právě to dalo vzniknout názvu vinařství. České slovo „barák“ totiž pochází z francouzského baraque. Ve francouzské podobě slova jsme do názvu vinařství promítli sen mít budovu vinařství obklopenou vinicemi, jako mají slavná francouzská chateau. A taky nedostižný cíl – dělat víno tak dobře, jako se dělá ve Francii.

Ročník 2013 byl prvním, který dostal etiketu, a tak ačkoli myšlenka vzniku vinařství sahá do roku 2010, považujeme rok 2013 za skutečný rok vzniku vinařství.

víno s osobností

Někdy v té době narazila Lenka na citát Karla Čapka z fejetonu O zvláštních vínech.

„Potěšilo by mě, kdybych mohl ochutnat vína povahy vyrovnané a resignované. I šel bych do vinárny a řekl: „Pane vrchní, já bych rád víno – jak bych vám to řekl? – víno spíš vážné, žádného mladého fanfaróna a lehkomyslníka, ale víno zralé a zkušené, a přes to, víte, plné víry, optimismu a kuráže, víno, které se vyzná v umění, je sčetlé a zná kus světa, musí mít takovou jakousi tragičnost jako Beethovenovo adagio, ale taky trochu shovívavosti a drobet úsměvu.“

Čapek tady víno popisuje jako člověka… Lenka si uvědomila, že to vlastně přirozeně děláme také, mluvíme o vínech jako o „elegantních, energických, mohutných, štíhlých, tělnatých…“, zkrátka popisujeme vína stejnými slovy, jako bychom popisovali člověka. A protože jsme vždy vnímali, že víno není jen alkohol, ale nápoj kulturní, začala to dělat taky tak. 

A protože to bavilo nejen ji, ale i zákazníky, už nám to zůstalo.

Od té doby má každé víno našeho vinařství osobnost – popis, který v sobě skrývá nápovědy k charakteru vína, k tomu, jak voní, jak chutná, při jaké příležitosti ho máte pít, ale občas i vnitřní vtip nebo odkaz na výrobní technologii.

vinařství ve velkých Pavlovicích

V roce 2015 nám to „na baráku“ už začalo být těsné a tak tatínek Lenky, Vlastimil Lubal, přišel s nápadem postavit vinařství, které bude odpovídat moderním standardům. 

Taťka Vlastik byl nejen tím, kdo dal impuls, ale také celou stavbu zainvestoval. A protože většina našich vinic byla ve Velkých Pavlovicích ve viniční trati Nadzahrady, logickou volbou bylo postavit vinařství tam.

Architektonickou podobu navrhl ing. arch. Radim Vrána z OK. atelier s.r.o. z Břeclavi. Výrobní část vinařství je ryze praktická montovaná hala, která pokrývá technické a technologické potřeby moderního výroby vína. Vnitřní i vnější dispozice se mění v reakci na potřeby rostoucího vinařství. 

Kromě výrobní haly ale vznikl i reprezentační prostor vinařství – Baraque pod Slunečnou. Naše základní zadání vycházelo z toho, že celé vinařství je mladistvé a moderní a právě tak chceme, aby působila i architektura vinotéky. Žádné rustikální prvky, ale moderní, čistý a vzdušný prostor. Právě to pan architekt Vrána naplnil dokonale. 

Dominantou stavby je dřevěný povalový strop ve tvaru listu, kde nosná konstrukce je zároveň pohledová. Tvar stropu pak odráží i průčelí budovy se vstupem, které je prosklené a nabízí výhled na viniční trať Nadzahrady. Schodovitý tvar pak částečně odráží i vnitřní vybavení – výstavní vitrína i regál s láhvemi vína k prodeji. Tvar střechy se opakuje rovněž v okně nad barovým pultem.

Terasa je naším nejvýraznějším zásahem do architektonické podoby stavby – původně byla budova navržena v úrovni terénu, ale chtěli jsme, aby zákazník mohl při popíjení vína přehlédnout vinice, ve kterých víno vzniká. 

Víno hraje v tomto prostoru v každém ohledu hlavní roli. Ve vinařství Baraque ale vnímáme víno jako nápoj kulturní a společenský, a tak jsme rádi, že variabilita prostoru nám umožňuje kromě standardního vinárensko-kavárenského provozu pořádat i společeneské a kulturní akce, koncerty a divadelní představení. 

Máte chuť na virtuální 3D prohlídku? Najdete ji zde.