Jsme hraví a zkoušet nové věci nás baví. Takže jsme si letos během vinobraní zase trochu hráli. A zatímco u většiny našich pokusů musíte na výsledek čekat (často i pár let), tak tentokrát vám to servírujeme v podstatě hned. A když už si tedy hrajeme, zkusíme si tu novinku přiblížit krátkou pohádkou.
Bylo nebylo. Žily byly dvě holky kvasinky, a ty se jmenovaly Petruška a Natálka. A byly to pěkně mlsné holky. Kdykoli se dostaly k nějakým cukrovinkám, vždycky všechno spráskly. Jednou se Peťka a Natka dostaly do cukrárny. Tam jim bylo. No jako v ráji! Cpaly se čokoládovými dortíky, ovocnými tartaletkami i makronkami různých příchutí. V té stejné cukrárně bylo takových mlsných děvčat víc. Obsluha byla milá, ceny mírné, a tak se všechny neřízeně cpaly cukrem. A jak se blížil konec zavírací doby, postupně se začínaly regály s nabízenými cukrovinkami vyprazdňovat. Když si toho Peťka s Natkou všimly, zašly si k pultu a koupily všechny pralinky, co ještě zbývaly. Nacpaly si je do kapes, zaplatily, pěkně poděkovaly, a šly domů. Doma se Péťa a Natka zavřely na zámek i západku, aby je u toho mlsání nikdo nerušil, a cpaly se, a cpaly, až snědly přinesené pralinky do posledního kousku. A představte si, ty holky u toho prděly, až by jeden řekl, že to není hezké. My jim to ale nemáme za zlé, protože právě tak vznikl pét-nat. Zazvonil zvonec a pohádky je konec.
My jsme samozřejmě pét-nat nevymysleli a pohádka je jenom pohádkou, i když princip výroby pét-natu vlastně popisuje docela výstižně. Totiž abychom to převedli do odborných termínů, pét-nat, neboli pétillant naturel je víno přirozeně šumivé. Při jeho otevření se uvolní bublinky oxidu uhličitý a víno pění a bublá podobně sekt nebo frizzanté. Bublinky CO2 se ale do každého z těchto tří druhů vín dostávají jiným způsobem.
Bublinky v pét-natu jsou stejně jako u sektů produktem kvasinek. Jsou to ale ty přírodní, původní, které se podílejí na prvotním prokvašení moštu ve víno. Vychází se tady z filosofie „nic neodebrat, nic nepřidat“. Když se vrátíme zpět do pohádky, tak po sklizni je mošt jako cukrárna hned po otevření. Když mají holky kvasinky snězenou asi polovinu dortíčků z cukrárny, jsme ve fázi burčáku. Po celou dobu kvasinky nejenom přeměňují cukr na alkohol, ale produkují také oxid uhličitý. A když se víno těsně před dokvašením uzavře do láhve, odkud nemá kysličník kam unikat, zůstane v láhvi. A to je vlastně celé kouzlo. Narozdíl od sektů se v tomto případě odumřelé kvasinky neodstraňují, ale zůstávají na dně láhve. Při otevření je pak unikající bublinky oxidu uhličitého promíchají do vína, takže je kalné.
Každopádně je třeba říci, že v okamžiku, kdy uzavíráme nedokvašené víno do láhve, dáváme tam živý organismus, u kterého je výsledek vlastně docela nejistý. Výsledná vína mohou perlit úplně jemně nebo docela bouřlivě. Jsou hravá, velmi osvěžující, vonící po čerstvých hroznech. Možná je budete milovat (jako my) a možná nenávidět.
Z našich letošních experimentů jsme pro vás vybrali tři, které můžete ochutnat. Pét-nat z Veltlínského zeleného, z Hibernalu a z Cabernetu Moravia. Aby láhev odolala tlaku unikajícího kysličníku, jsou tato vína uzavřena do tlustostěnných sektových lahví s korunkovým uzávěrem. A protože se jedná o vína energická, využili jsme již navázané spolupráce s báječnou Hanou Mikulenkovou, jejíž obrazy jsou podobně plné napětí a temperamentu, a požádali ji o návrh etiket. Od každého vzniklo 200 lahví a etikety jsou designovány tak, že si je můžete po vypití láhve snadno odlepit, zarámovat a těšit se jejími obrazy, i když už je láhev prázdná.
P.S. PÉT-NAT je opravdu gejzír energie. Pokud nechcete mít v obýváku stejný vodotrysk, jako je na etiketě Veltlínu, je nutné jej před otevřením strčit na dvě hodiny do mrazáku. A i pak jej otevírejte radši ve dřezu 😉
P. P. S. Jo a abych nezapomněla, všechny tři naše pét-naty si můžete objednat tady!