Každý milovník vína ví, že kromě odrůdy a rukopisu vinaře výslednou chuť vína ovlivňuje také místo, kde víno roste. Jiná jsou vína jižanská, plná horka a vášně, jiná ta ze strmých svahů Mosele. Kromě vinařské oblasti (Morava) a podoblasti (Velkopavlovická) se na etiketách přívlastkových vín můžete dočíst také informaci o vinařské obci a trati. Některé z tratí jsou svým otiskem do vína natolik jedinečné, že v očích vínomilné veřejnosti právem zastávají výsadní místo. Ale i trati, které svůj věhlas zatím nezískaly, mají svého neopakovatelného génia loci. Berte proto tento článek jako pozvánku k procházce na místo, kde to všechno začíná.
Většina našich vín vzniká ve viniční trati Nadzahrady v katastru obce Velké Pavlovice. Její dominantou je od roku 2009 rozhledna Slunečná, která byla postavena na nejvyšším bodě této trati. Z jejího vrcholu se nabízí výhled nejen na Velké Pavlovice s Pálavou v pozadí, ale také na Bořetice a Svobodnou spolkovou republiku Kraví Hora či nedalekou Vrbici. Přehlédnete odsud téměr celou plochu vinic Nadzahrad, které se rozkládají na 173,01 ha. Trať vznikla sloučením tratí Nad zahradami, Poštory, Pod Poštory a Koudelky.
Půda je zde hlinitojílovitá až hlinitopísčitá s vyšším obsahem vápníku a manganu. Odrůdová skladba v trati se samozřejmě mění, jak se obnovují stárnoucí keře révy, ale dlouhodobě je dominantní odrůdou Veltlínské zelené (18%). To naše roste téměř pod rozhlednou, na keřích úctyhodného stáří 60 let. Právě staré hlavy s bohatým kořenovým systémem dávají vzniknout bohatému, plnému a výrazně kořenitému vínu.
Na dalších příčkách zhlediska zastoupení se drží červené odrůdy, kterým se v regionu Modré Hory enormě daří. Najdete tu Svatovavřecké (12%), Frankovku (8%), André (7%), Rulandské modré (6%) či Zweigeltrebe (6%). Za zmínku stojí i populární odrůda Pálava (3%), jejíž šlechtění započalo v šlechtitelské stanici Velké Pavlovice.
Převážná většina vinic v této trati se nachází na jižních a jihozápadních svazích se sklonem 10-20% v nadmořské výšce 174-225 m n. m. Díky tomu jsou hrozny vystaveny sluníčku po nejteplejší části dne. Zrání hroznů navíc urychlují teplé fénické větry. V posledních dvaceti letech není problém dosahovat vyzrálosti hroznů v kvalitě pozdního sběru či výběru z hroznů, které jsou základem pro výrobu plných červených vín. Červená vína vyráběná v tomto regionu jsou přesto uníkátní svou ovocitostí a právě pro svou nezaměnitelnou lehkost jsou vyhledávána milovníky dobře pitelných červených vín. Trať Nadzahrady je součástí apelačního systému VOC (vína originální certifikace), konkrétně VOC Modré Hory. Toto malé VOC zahrnuje pouze 5 obcí (Velké Pavlovice, Kobylí, Bořetice, Němčičky a Vrbici) a je prvním VOC v České republice, které si jako své nejpříhodnější zvolilo pouze modré odrůdy – Frankovku, Svatovavřinecké (to naše je ovšem z Vrbice) a Modrý Portugal. Z těchto odrůd mohou vinaři vyrábět jak červená, tak růžová vína. Společně pak rozhodují o tom, která z vín si zaslouží označení VOC a jsou si navzájem těmi nejpřísnějšími soudci.
Pokud byste ale z této trati měli ochutnat pouze jedno víno, sáhněte po André – právě v této trati totiž byla odrůda vyšlechtěna a naleznete tu její nejstarší keře – výsadbu z roku 1970. André vzniklo křížením tradičních modrohorských odrůd Frankovka x Svatovavřinecké ve šlechtitelské stanici Velké Pavlovice. Šlechtění začalo v roce 1960 a do Státní odrůdové knihy bylo André zapsáno v roce 1980 (šlechtitel ing. Jaroslav Horák). Název dostala odrůda po německém pedagogu a Christianu Karlu Andrém, který (jako první na světě) v Brně založil spolek pro šlechtění ovoce a podnítil tak zájem o získávání nových odrůd křížením. André vyrobené z vyzrálých hroznů je vhodné k dlouhodobějšímu zrání v sudech a následně i v láhvi. Pokud sáhnete po lahvích starších ročníků, mělo by se vám dostat sametově hebkého vína tmavě granátové barvy a vůně peckového ovoce s tóny povidel.
Tak zaparkujte auto u některého z místních penzionů, stavte se do naší Vinné Galerie pro piknikový košík a vydejte se na procházku po vinohradu. Cestou jistě najdete místo, kde si vychutnáte skleničku vína. Usedněte a nadechněte se – čím tady voní vzduch? Většina vinohradů je součástí integrované produkce, to znamená, že má každé druhé meziřadí zelené – podívejte se, jaké trávy a bylinky tu rostou. Všimněte si, v jakém vegetačním stádiu jsou teď vinohrady, zda kvetou nebo naopak odpočívají. Sáhněte si na hlínu, podívejte se, kolik je v ní pískových částic, jestli je černá nebo žlutá. Podívejte se, odkud svítí slunce a kudy fouká vítr.
A vychutnejte si trať Nadzahrady plnými doušky.