Úvodní stránka > PÍŠEME O VÍNĚ > O TRAMÍNU 2020 ANEB JAK VINAŘ V ZÁCVIKU ZBOHATL ZE DNE NA DEN

O TRAMÍNU 2020 ANEB JAK VINAŘ V ZÁCVIKU ZBOHATL ZE DNE NA DEN

Příběh Tramínu 2020 z řady PUNK dlouhý, to uznávám. Ale jako vinařova žena a maminka vinaře v zácviku cítím, že je třeba, aby byl odvyprávěn. A slibuji, že na konci se dočkáte pointy!

když měl 7 let Jirka, chtěl to, co starší brácha. Ovšem zatímco Kubovi jsme odrůdu určili, Jirka přišel rovnou s tím, že chce dělat oranžový Tramín. Aby taky ne, vždyť tatínek celý rok básnil o parádním Tramínu 2018 (My orange lady), který se stal vítězem kategorie organických vín v Králi vín 2019. A Jirka je vykuk, chce vždycky to nejlepší! Co si budeme povídat, sebral tatínkovi hračku, ale když si chceme vychovat nástupce, tak si holt, tati, zvykej na to, že musíš mladého pustit k veslu…

Možná si pamatujete, že když našemu Jakubovi bylo 7 let, přišel za námi, že chce dělat víno. I tento příběh je dlouhý, a můžete se o něm víc dozvědět třeba z instagramových příspěvků s #jakubuvgolubok. Ve zkratce – Jakub udělal 144 lahví vína, polovinu má v archivu a dostane ji k 18narozeninámzbývajících 72 lahví si prodával (nebo rozdával) za 390 Kč/láhev. Mimochodem, Kuba má poslední 4 láhve, takže kdo jej ještě chcete, máte poslední šanci!

A tak dělal Jirka naturální Tramín a František (aby nepřišel zkrátka) naturální Děvín. Obě tato vína vznikala spolu a Jirka tatínkovi (obzvlášť na začátku) pomáhal stejnou měrou, jako tatínek Jirkovi. Když mlel hrozny, mlel stejně Tramín (červené hrozny) jako Děvín (zelené hrozny). Když míchal vína na slupkách, míchal Děvín i Tramín zároveň. 

Rukou společnou vyrobili dvě skvělá vína. Protože oranžády musí jít přes dřevo, naplnil Jirka jeden sud (225 l), tatínek sudy tři. A protože mezi bráchy to musí být fér a Kuba měl Golubka 144 lahví, počítali jsme s tím, že až přijde čas, naplníme právě 144 lahví a zbytek Tramínu uklidíme do Ups…(o tom jste si mohli přečíst zde).

Někdy v době, kdy se Jirkovo víno mělo lahvovat, jsme začali spolupracovat s pražským prodejcem vína Lahve:, který do své nabídky zařadili také punkový Tramín 2019 (Rocker romantik). A zatraceně, on se prodával docela rychle! Jednou z podmínek naší počínající spolupráce bylo, že když se doprodá Tramín 2019, musíme jej nahradit dalším. Ročník 2021 v nedohlednu a 2019 skoro vyprodaná… Co teď?

Hledali jsme, zvažovali všechny možné varianty. Nabízelo se, aby Jirka měl svých 144 lahví a my bychom ten zbytek nedali do Ups, ale nalahvovali zvlášť. Jenže to je trocha a problém nám to nevyřeší… Navíc přece nemůžeme prodávat stejné víno jako dvě různá – Jirkův a náš. A co když vyměníme Jirkovi Tramín za Děvín? Vždyť ho přece dělal stejně jako Tramín. Jenže co se zbytkem Děvínu, tolik vína se v Upsu neschová… (a nakonec dobře, že jsme to neudělali, vždyť Děvín 2020 se rovněž stal vítězem kategorie organických vín v Králi vín 2021).

ak možná tušíte, vymysleli jsme (pro nás) tu nejhorší ze všech možných variant. Jirka si dotáhne svých 72 lahví, které mu (stejně jako Jakubovi 72 lahví Golubka) schováme do archivu a dostane je k 18. narozeninám. Druhých 72 lahví od Jirky koupíme, přidáme ke zbytku sudu a budeme prodávat jako Tramín 2020 PUNK. No a protože spravedlnost musí být… nabídli jsme za těch 72 lahví Jirkovi stejnou cenu, kterou Jakub prodával svého Golubka 2018 – za 390 Kč láhev (budiž mu ke cti, že nám dal množstevní slevu). A teď ho prodáváme za 280 Kč, a do Lahví dokonce s velkoobchodní slevou 😀

Aniž jste to tušili, pili jste mnozí víno 7letého kluka, který takřka ze dne na den pohádkově zbohatl… A oba naši vinaři v zácviku dostali další cennou lekci – prodat víno ve velkém je paráda. Je s tím míň práce a i když dáš slevu, pořád máš najednou hodně peněz skoro bez práce. Ale přijdeš o to chlubení, povídání s těmi, kdo víno pijí, plácání po zádech a pochvaly, které ti nedá nic, než jen kontakt s koncovým zákazníkem. Ve skladu už nám (kromě Jirkových 72 lahví v archivu) zbývá Tramínu 2020 jen pár kartonů. Jestli jej chcete ochutnat, zajděte si pro něj do Lahví nebo si jej objednejte jako součást balíčku Hajdom, hajdom, PUNKy dom!