Úvodní stránka > PÍŠEME O VÍNĚ > O MLADÝCH VÍNECH ANEB OCHOČTE SI SVÉHO KOLOUŠKA

O MLADÝCH VÍNECH ANEB OCHOČTE SI SVÉHO KOLOUŠKA

Týden od 7. do 14. listopadu by se v normálním roce točil kolem oslav svátku svatého Martinabyl by plný humbuku kolem mladých vín a husy by v hejnech hrdinsky obětovaly životy pro naplnění našich břichů a gurmánských požadavků. O humbuk se ale letos stará jiné téma a tak slavnostní uvedení mladých vín na trh stojí tak trochu mimo hledáček naší pozornosti.

V běžném roce bychom vás také s radostí uvítali v našich vinných sklepech v Bořeticích a na Vrbici, dali vám ochutnat mladé víno takové, jak ho teď pijeme my, a neúnavně bychom vám vysvětlovali, proč ta vína nejsou jiskrně čirá jako ta, která koupíte v supermarketu označená etiketou se svatým Martinem na koni. No, tak třeba za rok… Mnozí z vás ale na našich sociálních sítích projevili zájem naše „koloušky“ ochutnat, a tak jsme se rozhodli pro jednorázovou rozesílku. A protože by během zítřka měla dorazit k vám domů, je třeba si říct to, co bychom vám mnohem raději povídali osobně nad skleničkou vína. 

Takzvané Svatomartinské víno navazuje na tradici z dob vlády Josefa II. Tehdy totiž na svátek sv. Martina vinařům, kteří sloužili u větších sedláků, končila služba. Její prodloužení se prý podle zvyklostí sjednávalo při první skleničce nového vína, nad pečenou husou a koláči. Tenkrát se ovšem bezpochyby neochutnávalo víno jiskrně čiré, znásilněné do láhve ostrou filtrací v době, kdy potřebuje kontakt s jemnými kaly. Právě jemné kaly totiž obohacují tělo vína, prodlužují jeho životnost a umožňují snižovat potřebné množství oxidu siřičitého pro konzervaci. 

Pokud víno okamžitě po kvasu vyšperkujeme do láhve, dostaneme víno zcela specifického charakteru. Takovéto víno je podmíněno spotřebou v horizontu dvou-tří měsíců. Jedná se svěží vína, jsou ale tak trochu plytká. Procesy, které zaručují, že víno bude kvalitní a osobité a že to nebude jenom voňavá voda, si žádají svůj čas.

Proto naše bílá vína lahvujeme většinou nejdříve v březnu a červená třeba až za rok nebo dva od sklizně. Protože ale my sami teď na podzim mladá vína často a rádi ochutnáváme, postavili jsme myšlenku svatomartinských vín tak trochu na hlavu a s radostí vám dopřáváme možnost ochutnat naše mladá vína taková, jaká jsou teď. Pubertálně rozháraná, svěží a kalná, lehce naivní a zároveň kouzelná ve své mladistvosti. Jsou jako kluci čerstvě po pubertě, kterým vinařova žena s potěchou říká koloušci. Jsou to vína, která nejsou stabilizovaná do láhve, je tedy třeba je uložit do ledničky a do týdne nebo dvou vypít. Vybrali jsme odrůdy Solaris, Pinot Gris, Pinot Noir (ten nám ve vinařství ještě leží na slupkách) a Dornfelder. Každé je jiné a každé čeká trochu jiná budoucnost. A třeba až k nám zase budete moci přijet, dáme vám je ochutnat hotová.

A pokud vám možnost jednorázové objednávky mladých vín utekla, sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu, ať příště o nic takového nepřijdete 😉