Úvodní stránka > PÍŠEME O VÍNĚ > NA SKLENIČKU S PUNKÁČEM

NA SKLENIČKU S PUNKÁČEM

Práce vinaře je činností kreativní a objevnou, přesto se časem může stát stereotypem. I proto rád experi-mentuji s technologiemi výroby vína, které se vymykají většinové produkci. Pokud je cesta, kterou se vydám, správná a výsledek zajímavý, rád se těmito víny pochlubím i veřejně.

Právě tak vznikla třetí řada vín vinařství Baraque, která nese označení PUNK. Jsou to vína, která jdou technologicky tak trochu „proti proudu“ a rozhodně nenaplňují označení jako konformní, líbivá nebo jednoduchá. Prostřednictvím e-shopu si naši zákazníci mohou objednat zatím tři z těchto neobvyklých vín.

Jedním z nich je „seriózní rosé“ Cuvée Franc. Jsme zvyklí na lehká ovocná rosé na zbytkovém cukru, ale toto rosé bylo vyrobeno z vyzrálých hroznů, je suché a zrálo v sudu. Víno s osobností Chytrá blondýna je komplexní a plné, a rozhodně nespadá do kategorie naivních vín na terasu.

Další dva „punkáče“ můžeme označit také jako vína naturální. I tady byla pro vinaře důležitější myšlenka než obchodní strategie, protože tento typ vín je také vyjádřením postoje k přírodě a životní filosofií. Vinný mošt kvasí přirozenou cestou a následuje dlouhé míchání na kalech – batonáž, která vede jednak k přirozené konzervaci (a umožňuje minimální použití síry), jednak k plným a tělnatým vínům. S tímto vínem je během procesu výroby manipulováno jen minimálně, aby netrpělo otřesy a případným šokem. Vinař nepoužívá čerpadla a od hroznu až po láhev využívá pouze gravitačního stáčení. Zároveň nepřidává žádná aditiva pro zlepšení chuti a senzorických vlastností, vína nejsou čiřena ani filtrována. Naturální vína bývají tak trochu tvrdá, minerální, komplikovanější v chuti i vůni, některé konzumenty může odradit přirozený zákal. Je to víno pro náročné zákazníky a lidi, kteří se nebojí zkoušet nové chutě a poznávat víno v jeho nejpřirozenějším stavu. „Rebelujícího kravaťáka“ Chardonnay 2017 jsme do světa pustili pouze 30 lahví.

Trojici doplňuje originální Hipster Ryzlink vlašský, víno komplexní, které si razí vlastní cestu směrem ke konzumentům.

Dalším typem vín, se kterými si v rámci této řady „hraji,“ je víno oranžové, tedy víno vyrobené z bílých hroznů kvašených na slupkách. Naši přátelé i zákazníci se mohou těšit na Tramín s bohatou aromatikou i netradičně intenzivní zlatou barvou, ale než jej pustíme do světa, budou si muset ještě chvilku počkat. A tady opravdu platí, že trpělivost růže přináší, protože tento Tramín voní jako kytice žlutých růží

František Machovský, vinař