Úvodní stránka > PÍŠEME O VÍNĚ > FENOMÉN POSLEDNÍ LÁHVE

FENOMÉN POSLEDNÍ LÁHVE

…aneb když vám vinař nechce prodat víno

Co si budeme povídat, děláme to pro peníze. Jasně, baví nás to, ale uživit nás to musí. A tak vyrábíme víno, aby vám chutnalo a abyste ho od nás kupovali. Jenže…

VÍNO TISÍCKRÁT JINÉ

Víno je nápoj milovaný a zároveň proklínaný pro svou různorodost. Nikdy nevyrobíte dvakrát stejné – každá odrůda má tisíc tváří. Co vinař, to jiný rukopis, a co ročník, to překvapení. To je právě na víně to jedinečné. Jsou vína, po kterých se člověku stýskat nebude, a vína, která jsou skvělá, ale víte, že dokážete z jiných ročníků vyrobit podobná. A pak jsou vína naprosto unikátní. Taková, u kterých souhrou náhod vznikl poklad.

VÍNA NEZAPOMENUTELNÁ

Za dobu, co se vínu věnujeme, jsme už těch skvostných vín zažili několik. Tak třeba Ryzlink vlašský 1999, Okouzlující zralá žena, který padl za oběť náročnému ročníku 2014. Tehdy jsme zkrátka z nedostatku mladých vín ve sklepě vypili valnou většinu archivních vzorků… Tramín 2013 jsme vyprodali, až na jednu láhev, která čeká na další generace ukryta v “lochu”. Golubka 2010 jsme poslední láhev otevřeli minulý týden a zamáčkli slzu, protože toto víno by bylo úchvatné ještě za deset let, kdyby bylo. A co se týká drahokamu z ročníku 2009Tajemné krásky, tak toho si v archivu hýčkáme poslední láhev a občas ji chodíme aspoň přeleštit…

FENOMÉN POSLEDNÍ LÁHVE

Víte, vlastně vůbec nezáleží na tom, kolik lahví takového vína vyrobíte či koupíte. Dříve či později přijde okamžik, kdy už máte jenom poslední láhev. Schováváte ji v archivu či domácí vinotéce jako poklad. Stokrát ji vezmete do ruky a znovu vrátíte, protože ještě přece není TA příležitost.

A pak to přijde. Chvilka nostalgie, vzpomínka na ten ročník. Kde jste byli, co se ve vašem životě dělo? Nalijete, přičichnete, ochutnáte.

Víte, co je na poslední láhvi nejhorší? Ať už to víno bude jakékoli, vždycky vás čeká smutek. Je-li víno za zenitem, je to smutek z toho, že se nevypilo, když bylo na svém vrcholu. Anebo je to víno skvostné, nádherné do posledního doušku. A pak přijde žal nad tím, že už nezkusíte, jaké by to víno bylo za rok, za pět, za deset let. Víte, že toto víno už zkrátka nikdy neochutnáte.

DRAŽŠÍ, JEŠTĚ DRAŽŠÍ… A PAK UŽ JENOM ZADARMO

Abychom žal nad poslední lahví pokud možno oddálili, začali jsme ta nejzajímavější vína stahovat z prodeje dřív. Taková vína obvykle zůstanou v nabídce pouze pro návštěvníky našeho vinného sklepa a většinou je nekompromisně zdražíme.

A pak zdražíme to už zdražené. Buď to někdo koupí, nebo to raději vypijeme sami.

A pak… pak už ho dáme jenom jako dárek někomu, kdo si ho opravdu zaslouží.

Lenka Machovská