Úvodní stránka > PÍŠEME O VÍNĚ > DĚVÍN JAKO SNĚŽÍTKO ANEB O VINNÉM KAMENI

DĚVÍN JAKO SNĚŽÍTKO ANEB O VINNÉM KAMENI

Vinný kámen, to je prevít… chtělo by se říct v duchu profláklé televizní reklamy na prací prášek. Jenže není.

My lidé (a vínomilci obzvlášť) jsme často docela konzervativní. Když ve víně vidíme jakýkoli zákal, vzbuzuje to v nás nedůvěru. Těžko si zvykáme na myšlenku, že třeba naturální vína jsou z principu výroby nečiřená a nefiltrovaná, tedy kalná. Stejně tak když si otevřeme láhev pét-natu a bublinky nám do tekutiny promíchají odumřelé kvasinky ze dna láhve, jsme z toho často rozpačití. Přijmout fakt, že zákal není nutně vadou vína, to už chce trochu odvahy a taky znalostí.

Speciální kategorií vinných zákalů je v úvodu zmíněný vinný kámen. V tomto případě se nejedná o „mlhu“ ve víně, ale o krystalický sediment. Z chemického hlediska jde o draselnou sůl kyseliny vinné. Fyzikálně se vinný kámen projevuje jako drobné krystalky, které my, vinaři, vídáme často třeba jako třpytivou vrstvu na vnitřní stěně sudu. Pamatuju si, když jsem byla malá, že taťka kámen ze sudů vybouchával po kusech a dodnes máme jeden ve vinném sklepě v Bořeticích jako výzdobu. Ostatně ne na nadarmo se mu říká „vinné diamanty“.

Spotřebitelé se ovšem s vinným kamenem setkávají zejména v podobě usazeniny na dně láhve, případně jako s tenkou vrstvičkou na korkové zátce. Narozdíl například od bílkovin, které v při promíchání v láhvi vytvoří mlhu (a jsou vadou vína), vinný kámen můžete pozorovat jako padající vločky, které nakonec znovu usednou na dno, zatímco obsah láhve zůstane čirý. Velmi podrobný článek o tom, jak a proč se kámen ve víně tvoří, najdete na webu mojelahve.cz.

Vysrážení vinného kamene neovlivňuje chuť a vůni vína v negativním smyslu a je tedy pouze estetickou vadou. Není ovšem nic příjemného, když vám zaskřípe mezi zuby. Pokud se tomu chcete vyhnout, doporučujeme nalévat víno přes dekantační nádobu, kde se přímo s usazením depotu počítá. Jinak prostě musíte být ve střehu při dopíjení poslední sklenky.

V Děvínu 2016 se nám vysráželo vinného kamene tolik, že by se láhev dala s úspěchem používat jako sněžítko. A protože nás už nebaví s každou lahví vysvětlovat, že kámen není vada, rozhodli jsme se „uklidit“ ho ze skladu. Objednejte si v našem e-shopu víc než 18 lahví (3 kartony) a my Vám až do vyprodání zásob přibalíme 6 lahví Děvínu jako dárek.