Úvodní stránka > PÍŠEME O VÍNĚ > CO MÁ SPOLEČNÉHO VINAŘOVA ŽENA A VÝROBCE KOUZELNÝCH HŮLEK?

CO MÁ SPOLEČNÉHO VINAŘOVA ŽENA A VÝROBCE KOUZELNÝCH HŮLEK?

…aneb co je na práci vinaře nejkrásnější?

Být vinařem (potažmo jeho ženou) je zaměstnání jako každé jiné a i když je víno vaší vášní, jsou dny, kdy je to prostě práce, do které se vám nechce. Nedovedete si představit ten pocit, kdy vážně, ale vážně nemáte chuť na víno, a přesto víte, že vás čeká večerní “přesčas” v podobě dvanácti rozpracovaných vín, ke kterým se navíc musíte fundovaně vyjádřit… A to nemluvě o spoustě opravdové, fyzické dřiny.

Jsou dny, kdy se s manželem vlastně vůbec nevidíme. Dny, kdy máme plnou hlavu starostí a dny, kdy nevíme, co dřív. 

Občas si jen navzájem předáváme děti, a až příliš často jsme vděční za babičky, které jsou ochotné hlídat, když maminka ani tatínek nemají čas.

A přesto bych neměnila za nic na světě.

CO JE TEDY NA PRÁCI VINAŘE NEJKRÁSNĚJŠÍ?

Je skvělé, že naše práce má hmatatelné (tedy spíše pitelné) výsledky. Že František stojí ve sklepě nad čerstvě sklizenými hrozny a přemýšlí, jaký postup zvolit. Že každý pracovní večer nad skleničkou diskutujeme o tom, jaké kroky dál udělat, a na konci dokážeme rozpoznat, jaký vliv naše rozhodnutí měla na finální produkt.

Úžasné je, že se můžeme rozvíjet. Zkoušet a hledat technologie, které dané odrůdě nejvíc sluší, nejlépe podpoří její charakter a nejšetrnějí rozvinou její potenciál. A že když to letos nevyjde, tak se nezodpovídáme šéfovi, ale jen a jen vám, našim zákazníkům. Příští rok to prostě zkusíme zase jinak, líp.

Nádherné je to dobrodružství v objevování nových chutí a vůní. Nikdy nekončící ochutávávání vlastních, ale také cizích vín. To, za co nás vinaře vy, spotřebitelé, právem proklínáte, protože každé víno je jiné a vy se tak jen těžko dokážete bez ochutnávky zorientovat na trhu s vínem. Pestrost v každodennosti.

Prima je, že díky vínu a jeho schopnosti spojovat neustále poznáváme nové lidi. Z některých se pak stávají báječní přátelé a za to nepřestáváme být vděční.

Dokonalé jsou večery strávené ve vinném sklepě s milovníky vína, kteří chtějí ochutnávat a debatovat nad vínem. Moc ráda hledám víno, které nejlépe sedne tomu kterému člověku. Někdy to dokážu odhadnout podle prvních pár vět, které spolu prohodíme, většinou to odhalím během běžné osmivzorkové degustace. Jindy si ale připadám jako pan Ollivander. Pamatujete si tu scénu, kdy si Harry Potter jde koupit svou hůlku? I já někdy chodím do archivu, otevírám láhev za lahví a čekám na odezvu. Na okamžik, kdy přijde to nadšení. A jsem tím spokojenější, čím náročnější to hledání je…

Ale ze všeho nejkrásnější je vědomí, že když si pak otevřete láhev vína, které vám chutná, přispíváme svým dílem k dobré náladě a domácí pohodě. Děláme lidi šťastnými.

Lenka Machovská, vinařova žena